historia budżetu obywatelskiego

Budżet obywatelski jest bardzo ważną inicjatywą, która ma za zadanie budowanie postawy obywatelskiej oraz poczucia wspólnoty w mieszkańcach danego miasta. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, komu zawdzięczamy powstanie tego projektu.

Najpierw Brazylia, później cały świat

Historia budżetu obywatelskiego zaczęła się w 1989 roku w brazylijskim mieście o nazwie Porto Alegre. Sama inicjatywa powstała dzięki mieszkańcom i w ten oto sposób mogli oni zacząć realnie wpływać na to, co się działo w ich mieście. Choć powstała ona z woli obywateli, to trzeba przyznać, że budżet partycypacyjny nigdy nie odniósłby takiego sukcesu, gdyby nie czynny udział lokalnych władz, które całkowicie go poparły. Obecnie realizacja tej inicjatywy w Porto Alegre opiera się głównie na cyklach spotkań organizowanych na osiedlach miasta, podczas których mieszkańcy 16 osiedli zajmują się omawianiem spraw publicznych, dotyczących ich miasta. Jednak Brazylia to nie jedyne państwo, w którym ten program się przyjął. W ich ślady poszły też takie kraje,  jak Wielka Brytania, Francja, Włochy, Niemcy, czy Hiszpania. Także u nas w Polsce przyjął się budżet obywatelski i od kilku lat prężnie działa w kilkudziesięciu miastach.

Historia budżetu obywatelskiego w Polsce

Polskim pionierem, któremu w dużej mierze zawdzięczamy rozwój budżetu obywatelskiego, był Sopot. To właśnie tam, w 2011 roku, po raz pierwszy zastosowano tę procedurę. Inicjatywa tak bardzo dobrze została przyjęta w tym mieście, że błyskawicznie znalazła swoich naśladowców. W następnym roku do Sopotu dołączyły Elbląg, Poznań, Zielona Góra, a potem wiele dużych miast z Warszawą na czele. Metoda realizacji w wielu polskich miastach jest podobna, a wzorują się one na rozwiązaniach, z których korzysta Sopot. Oczywiście, każdy samorząd stosuje określone modyfikacje, które dostosowują do potrzeb swojego miasta, jednak schemat procedury w każdym miejscu jest taki sam. Na samym początku są zgłaszane pomysły przez mieszkańców, następnie się je weryfikuje, czy są one do zrealizowania. Jeśli spełniają wszelkie wymagania, wtedy zostają one przedstawione w głosowaniu. Na samym końcu mieszkańcy danego miasta przystępują do głosowania, z którego zostaje wybrany zwycięski projekt.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *