Chcesz, aby Twoje dziecko miało wymarzone miejsce do spędzania wolnego czasu? Jeśli tak, zgłoś pomysł do budżetu obywatelskiego i stwórz przyjazną i bezpieczną przestrzeń. Dowiedz się, jak pozyskać fundusze.
Jak działa budżet obywatelski?
Budżet obywatelski, zwany inaczej partycypacyjnym, to nic innego jak dodatkowe środki z gminy, które można przeznaczyć na potrzebne w danym mieście inwestycje. Co ważne, w porównaniu z innymi przedsięwzięciami, to mieszkańcy decydują na co chcą wykorzystać środki. Mają realny wpływ na to, co dzieje się w ich okolicy. W ramach budżetu obywatelskiego co roku powstają nowoczesne i potrzebne mieszkańcom inwestycje, jak: place zabaw, siłownie plenerowe, parkingi, drogi dojazdowe i wiele innych. O środki mogą starać się mieszkańcy danego miasta bądź gminy, którzy są w niej zameldowani, a także mają ukończone 18 lat. Żeby zdobyć środki z budżetu gminy, potrzeba złożyć wniosek w magistracie wraz z potrzebnymi załącznikami. Jeśli dokumenty przejdą weryfikację formalną, mieszkańcy będą mogli wybrać inwestycję do realizacji. Wygrywa projekt, który zyska jak największą liczbę głosów. Jest o co walczyć. Ze środków gminy co roku powstają nowoczesne obiekty przydatne mieszkańcom. W końcu kto, jak nie oni wiedzą najlepiej, na co można przeznaczyć środki. Budżet obywatelski to bardzo przydatna inicjatywa, z której bez wątpienia warto jest skorzystać.
Formalności to nie problem…
Choć może wydawać się, że załatwienie wszystkich formalności może być kłopotliwe, to w praktyce nie jest to takie skomplikowane. Można bowiem poprosić o pomoc firmę wykonawczą. Przykładowo, jeśli chcemy złożyć wniosek na budowę placu zabaw, możemy udać się do producenta placów zabaw, który wykona dla nas kosztorys zgodny z założeniami i kwotą do wykorzystania w ramach budżetu obywatelskiego. W ten sposób będzie można już tylko dostarczyć potrzebne dokumenty do magistratu i czekać na wyniki głosowania. Nie trzeba będzie również martwić się o to, że wniosek będzie odrzucony ze względów formalnych. Firma, która ma doświadczenie w tego typu realizacjach będzie wiedziała, jak przygotować potrzebne załączniki, a także stworzy kosztorys zgodny wytycznymi w ramach budżetu obywatelskiego. W ten sposób będzie można bardzo wiele osiągnąć w szybkim tempie. Ma to bardzo dużo zalet. Wnioskodawca szybko domknie formalności, a jeśli projekt wygra w głosowaniu mieszkańców, będzie poddany realizacji.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!